Велика Британія стала першою країною Заходу, яка підписала такий документ з Україною. Він, зокрема, передбачає, що Британія обмінюватиметься з нами розвідданими, допомагатиме з кібербезпекою, військовою підготовкою та посилить оборонно-промислову співпрацю.
Згідно документу, термін його дії – десять років з можливістю продовження, однак у разі вступу України в НАТО до закінчення терміну дія безпекових зобов’язань завершиться і буде інкорпорована в систему Альянсу.
“У разі, якщо Росія знову нападає, ми надамо ту підтримку, яка потрібна Україні, швидку та надійну безпекову підтримку, сучасне озброєння на землі, на морі та в небі, економічну підтримку, а також запровадимо санкції, які матимуть ціну для Росії. Щодо цього є чітке і важливе зобов’язання”, – сказав премєр Британії Ріші Сунак. Володимир Зеленський додав, що, якби така домовленість була 1991 року, сьогодні війни не було б.
За словами Володимира Зеленського, Україна вийде на такий безпековий рівень, який уже самим фактом свого існування буде слугувати для стримування РФ.
Керівник Офісу президенту Андрій Єрмак підкреслив: головне в угоді з Битанією – довгострокова підтримка України.
“Угода всеосяжна: інформаційна безпека, боротьба з пропагандою, кібербезпека, захист критичної інфраструктури, оборонне та військове співробітництво, морська безпека, санкції проти ворога і досягнення справедливого миру, відповідальність Росії за злочини, відбудова України, гуманітарне співробітництво і макроекономічна стабільність”, – написав він у своєму Telegram-каналі.
Згідно з документом, будь-яке майбутнє російське вторгнення порушить Статут ООН і основоположні принципи міжнародного права, а також серйозно підірве євроатлантичну безпеку, в тому числі безпеку Британії. У такому разі на прохання будь-якого з учасників відбудуться консультації протягом 24 годин для визначення заходів для протидії або стримування агресії.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що після підписання безпекового договору з Великою Британією вже готується підписання подібних документів з іншими країнами. Йдеться про близько 30 держав, серед яких, зокрема, члени G7.
ВОЛОДИМИР ЯРОСЛАВСЬКИЙ