28 січня 1820 року було відкрито Антарктиду. Чому це важливо для України?

Це не лише день відкриття крижаного континенту, а й важлива дата в історії української антарктичної програми. 28 січня 2022 року флагман нашого науково-дослідного флоту – криголам «Ноосфера» вперше вирушив з Одеси в Антарктику під синьо-жовтим прапором.

Після 20-річної перерви українські полярники змогли дістатися станції «Академік Вернадський» на власному судні.

На борту судна, крім цілорічного запасу продуктів, ліків та інших потрібних полярникам речей, було багато вантажів для модернізації станції. А ще – українські смаколики, книги, подарунки від дітей та навіть інсталяція «Дім. Спогади».

Капітаном першого рейсу став Павло Панасюк, а його консультантом – досвідчений британський🇬🇧 капітан Саймон Воллес.

Підготувати криголам до виходу вдалося за рекордні 4 місяці від його прибуття в Одесу. Тоді над Україною вже була загроза повномасштабної війни, тож все робили дуже швидко.

«Ми ще не зовсім вірили в повномасштабне вторгнення росії, але про всяк випадок хотіли перестрахуватися і вивести судно з акваторії Чорного моря, де воно стало б легкою мішенню. Вже коли «Ноосфера» проходила Босфор, капітан рапортував, що вони бачили, як в Чорне море заходили 6 військових російських кораблів», – згадує директор НАНЦ Євген Дикий.

Сама звістка про початок повномасштабної війни застала команду криголама після перетину екватора. Ще 22 лютого на судні було свято і посвята в моряки, а 24 все змінилося: дізнавшись про події в Україні, екіпаж став серйозний і замкнутий. Але всі розуміли, що мають продовжувати місію, адже від них залежить доля людей на «Вернадському».

Попри всі складнощі, «Ноосфера» успішно провела перший антарктичний сезон. Крім ротації українських полярників, судно забезпечило перезмінку польської антарктичної експедиції та виконало частину запланованих наукових програм.

З грудня 2022-го до квітня 2023 року відбувся другий антарктичний сезон «Ноосфери», а нині триває вже третій. Вони теж – спільні українсько-польські.

У грудні криголам забезпечив доставку вантажів та науковців на станцію «Арцтовський», а також сезонної експедиції – на «Вернадський». Нещодавно він прибув у Чилі, де готується до нового антарктичного рейсу.
Окрім логістики, судно також допомагає у проведенні досліджень Південного океану.
Доки в Україні триває повномасштабна війна, «Ноосфера» не повертається в порт приписки Одесу, а між антарктичними сезонами перебуває в Кейптауні (ПАР).

За матеріалами Official page of the National Antarctic Scientific Center of Ukraine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *